Termin Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu: 7-9 grudnia 2012 r.

Miejsce Festiwalu:
1. Klub 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu, ul. Pretficza 24.
2. Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21.

Organizator:

Partnerstwo na Rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu”:
1. Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
2. Stowarzyszenie „Nowa Rodzina”
3. Stowarzyszenie „Semper Avanti”
4. Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”
5. Fundacja Aktywny Senior”
6. Chrześcijańska Służba Charytatywna. Oddział we Wrocławiu
7. Stowarzyszenie Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa”
8. Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”
9. Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielawie

Partnerzy zewnętrzni:
1. Akademia Pierwszej Pomocy we Wrocławiu
2. Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu
3. Klub 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu

Ogólnopolski Partner Merytoryczny:
1. Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie

Sponsorzy:
1. Fundacja „Polska Miedź”
2. Wrocławski Klub Sportowy WKS „Śląsk”
3. Wydawnictwo MAG

Patronat Honorowy:
1. Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej
2. Rafał Jurkowlaniec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
3. Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012

Patronat Medialny:
1. Dolnośląski serwis internetowy portalu organizacji pozarządowych ngo.pl: www.dolnoslaskie.ngo.pl
2. Wrocławski serwis internetowy portalu organizacji pozarządowych ngo.pl: www.wroclaw.ngo.pl
3. Tygodnik 30 minut
4. Telewizja Internetowa Regionalna.tv
5. Gazeta Wrocławska
6. Echo Miasta
7. Portal internetowy naszemiasto.pl
8. Dolnośląskie Stowarzyszenie Prasy Regionalnej WRO-EURO

Do tytułu „Dolnośląskiego Wolontariusza Roku 2012” nominowano 46 wolontariuszy. Kapituła Konkursu, która obradowała 25 października 2012 r., przyznała 1 tytuł „Dolnośląskiego Wolontariusza Roku 2012” oraz 7 wyróżnień. Dodatkowo spośród nominowanych do Konkursu osób po 55 roku życia Kapituła wyróżniła 7 osób (wszystkich zgłoszonych spełniających to kryterium). W pozostałych Konkursach wyniki przedstawiają się następująco: literacki – 5 nominowanych w tym 3 laureatów, fotograficzny – 12 nominowanych w tym 3 laureatów, webmasterski – 2 nominowanych w tym 2 laureatów. Wszyscy nominowani do Konkursów zostali zaproszeni na uroczystą Galę Wolontariatu, która odbyła się 7 grudnia 2012 r. w Sali nr 9 Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Podczas Gali zostały im wręczone pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty, a laureatom statuetki, kosze prezentowe oraz upominki książkowe. Ponadto sylwetki niektórych nominowanych wolontariuszy zostały zaprezentowane publicznie na portalu organizacji pozarządowych ngo.pl.

Dolnośląski Festiwal Wolontariatu 2012 przeznaczony był dla wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu, związanych z wolontariatem przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych, przedstawicieli firm, w których funkcjonuje program wolontariatu pracowniczego, a także wszystkich chętnych zainteresowanych szeroko pojętą tematyką wolontariatu i aktywności obywatelskiej.

Dla uczestników został przygotowany intensywny program zawierający zarówno elementy edukacyjne jak również integracyjne. Podstawowym elementem Festiwalu były sesje edukacyjne czyli 90 minutowe zajęcia wykładowo-warsztatowe przeznaczone dla konkretnych grup odbiorców. Pierwszego dnia odbyły się sesje tematyczne dla koordynatorów z zakresu kontaktów z mediami oraz motywowania wolontariuszy, dla wolontariuszy z zakresu umiejętności interpersonalnych pracy w zespole oraz prezentacji własnej osoby względem innych oraz otwarta z zakresu budowania kompetencji wolontariuszy. Drugiego dnia odbyły się sesje tematyczne dla koordynatorów z zakresu pozyskiwania wolontariuszy oraz źródeł finansowania przedsięwzięć społecznych, dla wolontariuszy z zakresu zdobywania doświadczenia poprzez wolontariat oraz kierowania zespołem i przedsięwzięciem oraz otwarty z zakresu form aktywności wolontariackiej. Ostatni dzień skupił w sobie tematykę wolontariatu zagranicznego i obejmował tylko otwarte sesje tematyczne z zakresu wolontariatu misyjnego, długoterminowego, europejskiego oraz zagranicznego osób starszych (szczegółowy opis Festiwalu).

Poza sesjami edukacyjnymi w programie przewidziano szereg działań edukacyjnych nastawionych na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Należały do nich seminarium z zakresu wolontariatu pracowniczego i społecznej odpowiedzialności biznesu, wizyty studyjne w Kinie Nowe Horyzonty, Pracowni Projektów Międzykulturowych „Zajezdnia”, Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”, sztabie „Szlachetnej Paczki” oraz na Stadionie Miejskim oraz kawiarenka dyskusyjna pod hasłem „Wolontariat – to się opłaca?”, podczas której specjalnie zaproszony ekspert z Warszawy rozmawiał z uczestnikami Festiwalu.

Jednym z elementów Festiwalu była specjalna akcja społeczna w Pracowni Projektów Międzykulturowych „Zajezdnia”, podczas której uczestnicy mieli okazję popracować na rzecz innych i sprawdzić się w zadaniach, z którymi do tej pory nie mieli do czynienia.

Nie zabrakło również części integracyjnej podczas Festiwalu. Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w Dolnośląskiej Gali Wolontariatu, podczas której przyznano tytuł „Dolnośląskiego Wolontariusza Roku 2012” oraz wyróżniono młodzież za promocję wolontariatu w formie literackiej, fotograficznej i webmasterskiej. Ponadto Zarząd Klubu Śląsk Wrocław ufundował bezpłatne bilety dla uczestników Festiwalu na odbywający się w tym czasie na Stadionie Miejskim mecz z Legią Warszawa. Sobota obfitowała w wiele atrakcji takich jak Gra Miejska, podczas której uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć charakterystyczne dla Wrocławia Krasnale i dotrzeć do najnowszego małego mieszkańca Wrocławia – Wolontarka, którego odsłonięcie odbyło się przed Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3. W tym samym czasie w na terenie Klubu Wojskowego odbywał się Piknik Rodzinny z wieloma atrakcjami m.in. zbiórką krwi, punktem rejestracji dawców szpiku, pokazami ratownictwa medycznego, punktem znakowania sprzętu przez policję, warsztatami plastycznymi oraz specjalnym spektaklem teatralnym dla dzieci. Całość atrakcji integracyjnych zakończył wieczorny Koncert „Za kulisami” przygotowany przez Studio Piosenki i Tańca FART z Bielawy oraz nocne zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem.

Dolnośląski Festiwal Wolontariatu zakończył się uroczystą sesją zamykającą, podczas której dokonano podsumowania wszystkich trzech dni imprezy, rozdano uczestnikom certyfikaty oraz podziękowano wszystkim partnerom zaangażowanym w realizację Festiwalu za pomoc (szczegółowy harmonogram Festiwalu w załączeniu).

Do Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu 2012 poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy nadesłano 149 aplikacji, spośród których po kompleksowej weryfikacji wyłoniono 104 stałych uczestników. Spośród nich na samym Festiwalu pojawiło się 90 osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s